Възприемането и осмислянето на околната среда при децата идва постепенно. С реализирането на поставената цел и подцели в настоящия проект, ще създадем допълнителни възможности още от най-ранна възраст у децата да се изгради богата екологична култура. Тя ще ги подпомогне да намерят пътищата за общуване с природата, което от своя страна ще доведе до изграждането на трайни навици у тях, като в житейския си път ще пазят природата и ще я възстановяват. След създаване на необходимите условия и предпоставки чрез дейностите по реализиране на проекта, ще възпитаме у тях привързаност към природата. Децата ще отработят правилата на поведение, породени от причинно-следствените връзки в природата, ще осмислят и правилата за общуване с нея.
Учителите, участващи в проекта, ще изведат добър педагогически опит, който ще споделим с учителската колегия от гр. Кюстендил и страната по подходящ начин (публикации в педагогически издания) и кръгла маса на местно ниво. Придобитият опит от участниците в проекта ще позволи да изработим Кодекс (Правилник) на природо-защитника „Как се грижа за природата?“ по (С.Мередит), който ще ни служи и в бъдещата работа по Образователно направление „Природен свят” и дейностите по опазване на околната среда.
Ще обогатим материалната си база. Вероятно ще постигнем емоционална удовлетвореност у всички участници в проекта. Ще се научим да работим заедно, понякога и различни, но в екип.
Непосредствения допир на децата с природата ще ги зареди с енергия, ще отключи доброто в тях, развивайки емпатийните им чувства, ще градят нравствени ценности и морал.
Постигнатите резултати ще продължим да поддържаме във времето, като дейностите, реализирани в проекта, ще намерят своето място и в бъдещите планове за развитие на детското заведение. Материалната база ще продължим да обогатяваме в посоката, в която е обогатена с реализацията на проекта.
Всичко това може да се види във финалната презентация тук: